Previous Invited Speakers

2018

Kurt Wüthrich (La Jolla; Murnau lecture 2018)                                               

Michael Sattler (Munich)                                            

Ben Schuler (Zurich)                                                 

Helmut Grubmüller (Göttingen)                                 

Grant Jensen (Caltech)                                             

Elena Conti (Munich)                                                 

Kaspar Locher (Zürich)                                             

Jan Löwe (MRC-LMB)                                               

Anne Houdusse (France)                                          

Brenda Schulman (München)                                               

Phil Selenko (Berlin)                                                              

Ernest Laue (Cambridge)                                                                  

Lori Passmore (Cambridge)

 

2016

Richard Henderson (LMB Cambridge, UK; Murnau Lecture 2016)

Teresa Carlomagno (EMBL Heidelberg)

Emmanuelle Charpentier (MPI for Infection Biology, Berlin)

Tim Clausen (IMP Wien, Österreich; could not come)

Kay Grünewald (University of Oxford, CSSB Hamburg)

Steve Harrison (Harvard Medical School, USA)

Caroline Kisker (Virchow-Zentrum Würzburg)

Adam Lange (FMP Berlin)

Timm Maier (Biozentrum Basel, Schweiz)

Kiyoshi Nagai (LMB Cambridge)

Ilme Schlichting (MPI for Medical Research Heidelberg)

Ben Schuler (Universität Zürich; unable to attend)

Shu-ou Shan (Caltech, USA)

 

2014

George M. Sheldrick (Göttingen)

Robert Huber (Martinsried)

Hao Wu (Harvard Medical School)

Roger Goody (MPI Dortmund)

Christian Griesinger (MPI Göttingen)

Sebastian Hiller (Basel)

Karl-Peter Hopfner (LMU München)

Holger Stark (Göttingen)

Raimund Dutzler (Zürich)

Peter Tompa (Bruxelles)

Ute Römling (Stockholm)

Susana Andrade (Freiburg)

Michael Hothorn (Tübingen)

Tilman Schirmer (Basel)

        

2012

Marc Baldus (Utrecht)

Tamir Gonen (Washington D.C.)

Reinhard Jahn (Göttingen)

Hartmut Michel (Frankfurt)

You Min Chook (Dallas)

Poul Nissen (Aarhus)

Tom Pollard (New Haven)

Tom Rapoport (Harvard)

Jim Rothman (Yale)

Mike Rosen (Dallas)

Helen Saibil (London)

Irmi Sinning (Heidelberg)

Daniela Stock (Darlinghurst)

Gerhard Wagner (Harvard)

   

2010

Nicola Abrescia (Bilbao)

Roland Beckmann (Munich)

Patrick Cramer (Munich)

Jennifer Doudna (Berkeley)

Juli Feigon (Los Angeles)

John Gross (San Francisco)

Robert Landick (Madison)

Chris Lima (New York)

Reinhard Lührmann (Göttingen)

Kiyoshi Nagai (Cambridge)

Dinshaw Patel (New York)

Anna Pyle (New Haven)

V. Ramakrishnan (Cambridge)

 

2007

Dennis Bamford (Helsinki)

Michael Lawrence (Victoria)

David Eisenberg (Los Angeles)

Alan Fersht (Cambridge)

Rolf Hilgenfeld (Lübeck)

Steve Matthews (London)

Annalisa Pastore (London)

Roland Riek (La Jolla)

Joseph Schlessinger (New Haven)

Titia Sixma (Amsterdam)

C. Erec Stebbins (New York)

Gabriel Waksman (London)

Winfried Weissenhorn (Grenoble)

Roger Williams (Cambridge)

Alfred Wittinghofer (Dortmund)

         

2005

Nenad Ban (Zürich)

John Ellis (Warwick)

Stephan Grzesiek (Basel)

James Hurley (NIH)

Tanja Kortemme (San Francisco)

Alfred Pingoud (Gießen)

Andreas Plückthun (Zürich)

Michael Rossmann (Purdue)

Rob Russell (Heidelberg)

Harald Schwalbe (Frankfurt)

Holger Stark (Göttingen)

Thomas Steitz (Yale)

Matthias Willmanns (Hamburg)