Previous Organizers

2018

Oliver Einsle (Albert-Ludwigs-Universität, Freiburg)

Sebastian Hiller (Biozentrum Basel)

Stefan Raunser (MPI Dortmund)

 

2016

Oliver Einsle (Albert-Ludwigs-Universität, Freiburg)

Sebastian Hiller (Biozentrum Basel)

Stefan Raunser (MPI Dortmund)

 

2014

Oliver Einsle (Albert-Ludwigs-Universität, Freiburg)

Clemens Steegborn (Universität Bayreuth)  

 

2012

Dirk Heinz (GBF Braunschweig)

 

2010

Dirk Heinz (GBF Braunschweig)

Manfred Weiss (EMBL Hamburg)

Ulrich Wendt (Sanofi-Aventis, Frankfurt)

 

2007

Dirk Heinz (GBF Braunschweig)

Manfred Weiss (EMBL Hamburg)

Ulrich Wendt (Sanofi-Aventis, Frankfurt

Patrick Cramer (Ludwig-Maximilians-Universität, München)

 

2005

Dirk Heinz (GBF Braunschweig)

Manfred Weiss (EMBL Hamburg)

Ulrich Wendt (Sanofi-Aventis, Frankfurt)

 

 

Past Scientific Organization Committees

2018   

Holger Stark (Göttingen)

Christine Ziegler (Regensburg)

Christian Griesinger (Göttingen)

Michael Hothorn (Geneva)

Irmi Sinning (Heidelberg)

Ralf Ficner (Göttingen)

 

2016   

Holger Stark (Göttingen)

Christine Ziegler (Regensburg)

Christian Griesinger (Göttingen)

Michael Hothorn (Geneva)

Irmi Sinning (Heidelberg)

Ralf Ficner (Göttingen)

 

2014

Elena Conti (Martinsried)

Ralf Ficner (Göttingen)

Udo Heinemann (Berlin)

Dirk Heinz (Braunschweig)

Mariusz Jaskolski (Poznan)

Caroline Kisker (Würzburg)

Michael Sattler (München)

Klaus Scheffzek (Innsbruck)

Günter Schneider (Stockholm)

Arne Skerra (München)

Holger Stark (Göttingen)

         

2012

Patrick Cramer (Munich)

Elena Conti (Munich)

Udo Heinemann (Berlin)

Dirk Heinz (Braunschweig)

Mariusz Jaskolski (Poznań)

Caroline Kisker (Würzburg)

Michael Sattler (Munich)

Klaus Scheffzek (Innsbruck)

Günter Schneider (Stockholm)

Arne Skerra (Munich)

Holger Stark (Göttingen)

Ulrich Wendt (Frankfurt)

 

2010

Caroline Kisker (Würzburg)

Elena Conti (Martinsried)

Ralf Ficner (Göttingen)

Markus Grütter (Zürich)

Udo Heinemann (Berlin)

Michael Sattler (München)

Holger Stark (Göttingen)

Alfred Wittinghofer (Dortmund)

 

2007

Elena Conti (Heidelberg)

Patrick Cramer (München)

Kristina Djinovic-Carugo (Wien)

Ralf Ficner (Göttingen)

Markus Gruetter (Zürich)

Dirk Heinz (Braunschweig)

Rudolf Ladenstein (Huddinge)

Dino Moras (Illkirch)

Yves Muller (Erlangen)

Michael Sattler (Heidelberg)

Holger Stark (Göttingen)

Manfred Weiss (Hamburg)

Ulrich Wendt (Frankfurt)

Roger Williams (Cambridge)

Alfred Wittinghofer (Dortmund)

         

2005

Patrick Cramer (Munich)

Ralf Ficner (Göttingen)

Markus Grütter (Zürich)

Dirk Heinz (Braunschweig)

W. Kühlbrandt (Frankfurt)

Yves Muller (Erlangen)

C. Kratky (Graz)

W. Saenger (Berlin)

Michael Sattler (Heidelberg)

Manfred Weiss (Hamburg)

Ulrich Wendt (Frankfurt)

Alfred Wittinghofer (Dortmund)